WIEDZA

Myślenie Wizualne w Treningu Umiejętności Społecznych

Zespół TUS Szkolenia

11 Października 2018

Czy wiesz czym jest myślenie wizualne?

Myślenie wizualne to umiejętność, która pomaga lepiej przekazywać ważne informacje. W taki sposób, aby dziecko dobrze je zrozumiało i zapamiętało na dłużej. To nieocenione wsparcie w pracy każdego terapeuty.

Czym konkretnie jest myślenie wizualne?

To wizualne podejście do rozwiązywania problemów i przekazywania informacji. To myślenie za pomocą skojarzeń, które najczęściej ilustrują obrazki.

Jeden z najbardziej znanych propagatorów tego sposobu działania, Dan Roam w książce „Narysuj swoje myśli” proponuje następującą definicję:

Myślenie wizualne to wykorzystywanie umiejętności widzenia – zarówno faktycznego, jak i korzystania z wyobraźni – w celu identyfikowania pomysłów, do których nie da się dotrzeć innymi drogami, szybkiego i intuicyjnego opracowywania tych pomysłów, a następnie przedstawiania ich innym ludziom w taki sposób, aby ci po prostu je „złapali”.

Jakie korzyści przynosi umiejętność myślenia wizualnego w pracy z dzieckiem?

Każdy w mniejszym lub większym stopniu jest wzrokowcem i każdy urodził się z umiejętnością myślenia wizualnego.
Myślenie wizualne może zostać użyte do rozwiązania właściwie każdego problemu, który jest w jakikolwiek sposób wyartykułowany. Szkice pozwalają go doprecyzować i poszukać rozwiązania.

Wiele osób pracujących na co dzień z dziećmi zauważa, że ich podopieczni robili większe postępy dzięki wykorzystaniu myślenia wizualnego. To dlatego, że tworzenie obrazów ułatwia kojarzenie faktów i utrwalenie przerabianego zagadnienia w pamięci.

Jest to zatem idealne narzędzie w codziennej pracy z dziećmi z wyzwaniami rozwojowymi. Trenerom umiejętności społecznych znacząco ułatwia tworzenie pomocy terapeutycznych na zajęcia.

Czy to naprawdę działa?

Przyjęta w psychologii poznawczej teoria podwójnego kodowania Allana Paivio głosi, że jako ludzie kodujemy informacje przy pomocy dwóch kanałów, słownego i wizualnego. Obydwa te systemy istnieją równocześnie i są od siebie niezależne, jednak ich działanie uzupełnia się. Wynika z tego, że jeśli przyswajamy jakieś zagadnienie, dobrze byłoby gdyby informacje z nim związane były przekazywane przy pomocy obu kanałów jednocześnie.

Przykład:
Podczas szkolenia prowadzący ilustruje swoją wypowiedź rysując na tablicy. W takiej sytuacji zapamiętujemy zagadnienie na dłużej i pamiętamy o wiele więcej szczegółów niż gdybyśmy słuchali tylko jego wypowiedzi.

A co jeśli ktoś nie posiada zdolności rysunkowych?

To nie problem. Okazuje się, że każdy potrafi opanować sztukę rysowania w ramach myślenia wizualnego. Rysunki mogą być jak najprostsze. Wystarczy, że potrafisz narysować kreskę, kółko, kwadrat, czy prostą postać ‚ludzika’, a nie będziesz mieć trudności z przedstawieniem żadnego problemu. Dlatego z tej metody mogą korzystać wszyscy. Jedyne co jest niezbędne to otwartość i chęć do nauki nowej umiejętności. Po rozpoczęciu nauki przyda się jeszcze samozaparcie i praktyka, które sprawią, że efekty pojawią się szybciej niż się spodziewasz.

Jak nauczyć się myślenia wizualnego?

Dostępnych jest wiele książek, które pozwolą na naukę w domowym zaciszu. Najlepiej zdobywać jednak wiedzę pod okiem doświadczonego instruktora podczas szkolenia stacjonarnego. 

Dla przyjaciół TUS polecam szkolenie prowadzone przez Elżbietę Curyło i Magdalenę Godlewską, które już za miesiąc odbędzie się w Warszawie.

Niech za zaproszenie posłużą słowa prowadzącej:

Mocno wierzę w to i sama jestem tego przykładem, że z rysowaniem prostych rysunków jest jak z jazdą na rowerze. Gdy poznasz kroki i trochę poćwiczysz okazuje się, że to jedna z tych umiejętności, którą może zdobyć każdy z nas.

Turnus TUS Lato 2019

Turnus TUS Lato 2019

TURNUSY Turnus TUS Lato 2019Zespół TUS Szkolenia 19 Lipca 2019Turnus odbył się w dniach 07-14 lipca 2019 r.  w miejscowości Zubrzyca Górna w Pensjonacie Orawski Dwór. Miejsce było bardzo urokliwe a właściciele raczyli nas wyśmienitymi potrawami lokalnej...

czytaj dalej
Turnus TUS Zima 2019

Turnus TUS Zima 2019

TURNUSY Turnus TUS Zima 2019Zespół TUS Szkolenia 21 Luty 2019 Turnus odbył się w dniach 27.01-03.02.2019 r.  w mieście Zielona Góra. Uczestnicy turnusu zostali podzieleni tym razem na trzy grupy. Do naszego zespołu terapeutycznego dołączył Pan Kamil, który zaskarbił...

czytaj dalej
Turnus TUS lato 2018

Turnus TUS lato 2018

Kolejny turnus TUS za nami! 🙂

Tym razem turnus odbył się w miejscowości Jadwisin niedaleko Serocka w dniach 1.07-8.07.2018 r.

Tematem przewodnim turnusu letniego była: „Przyjaźń”

czytaj dalej