Turnus TUS lato 2017

15 sierpnia 2017
Katarzyna Mierzejewska
Trzeci turnus TUS za nami! 🙂 Turnus odbył się w dniach 16-23.07.2017 r. w ośrodku Polanika w miejscowości Chrusty niedaleko Kielc. Tematem przewodnim turnusu letniego było: „Poczucie własnej wartości.”

Polanika to urokliwie położony w sercu Gór Świętokrzyskich Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy znajdujący się w bliskim sąsiedztwie Dębu Bartek.

Uczestnicy turnusu zostali podzieleni na dwie grupy. Zajęcia były prowadzone w blokach dwu lub trzy godzinnych. Podczas jednego bloku dzieci miały zajęcia z Treningu Umiejętności Społecznych (TUS). W drugim bloku prowadzono zajęcia z zakresu przygotowania do zajęć terenowych. 

Po skończonych zajęciach uczestnicy wyjeżdżali razem z terapeutami na dwugodzinny „teren”, gdzie mogli wykorzystać ćwiczone umiejętności w życiu codziennym.

Podczas zajęć pracowaliśmy nad samooceną dzieci, która bezpośrednio związana jest z poczuciem własnej wartości. Zależy ona od własnej oceny wyników działania, zdolności wglądu, a także oceny tych na którym nam zależy.

Człowiek o wysokim poczuciu własnej wartości podejmuje dobrze przemyślane decyzje i adekwatnie zachowuje się w sytuacjach społecznych, zna swoje mocne i słabe strony. Dzięki temu wie z czym może sobie poradzić sam, a w wykonaniu czego potrzebuje pomocy innych. Ćwiczenia na turnusie miały na celu pomoc w rozwijaniu samoświadomości i umiejętności stawiania celów oraz pobudzaniu wrażliwości na sprawy innych ludzi.

Utrwaleniem naszych zajęć były zajęcia w terenie podczas których, dzieci napotkały różne sytuacje budujące ich kompetencje i zwiększające tym samym ich poczucie własnej wartości.

Po analizie potrzeb społecznych obu grup wybrano umiejętności do ćwiczenia: autoprezentacja, moje mocne strony, radzenie sobie ze stresem w sytuacjach społecznych, każdy z nas jest inny (tolerancja wobec inności), mowa ciała i asertywność.

Zajęcia terenowe obejmowały zagadnienia:
– wprowadzenie zasad obowiązujących podczas zajęć terenowych,
– wyprawa po ośrodku Polanika z odwiedzaniem Parku Miniatur i Oceanarium,
– wizyta pod najstarszym dębem Bartkiem, zakup pamiątek i wizyta na poczcie,
– wizyta w szkole tańca,
– gra terenowa w okolicznym lesie,
– wizyta w escape room,
– wizyta w muzeum zabawek w Kielcach.

Podczas zajęć korzystano z systemu motywacyjnego. Nagrodą za dobrą pracę podczas zajęć TUS były m. in: śpiewanie do mikrofonu, zabawy z psem terapeutą, zabawa piaskiem kinetycznym, tatuaże, naklejki, zabawa autem sterowanym, budowanie z klocków lego, zabawy ruchowe typu berek, gra w piłkę.

Przed każdymi zajęciami terenowymi dzieci miały przygotowanie do terenu podczas którego terapeuci prezentowali kroki wybranej umiejętności tak, by dzieci wiedziały co je czeka podczas wyjazdu oraz co należy wykonać. Po powrocie terapeuci oceniali czy dana umiejętność została zrealizowana. W nagrodę za starania dzieci otrzymywały odznaki.

Po każdych zajęciach podczas turnusu uczestnicy otrzymywali kartę ze wskazówkami czyli krokami wybranej umiejętności która była wpinana do segregatora dziecka. W celu kontynuacji doskonalenia wybranych umiejętności po turnusie, przygotowano wykład dla opiekunów na temat poczucia własnej wartości. Po wykładzie rodzice otrzymali skrypty ze wskazówkami do dalszej realizacji TUS-u w życiu codziennym.

Na zakończenie turnusu odbyła się dyskoteka w stylu hawajskim oraz ognisko przy dźwiękach gitary.

Turnus zaliczamy do bardzo udanych! 

Wspaniali uczestnicy oraz ich opiekunowie z dużym zaangażowaniem podchodzili do proponowanych zagadnień. Dzieci z ogromną chęcią wyjeżdżały z terapeutami na zajęcia terenowe oraz chętnie brały udział w pozostałych zajęciach.

Zachęcamy również do lektury wpisu Pani Agnieszki Adamczak, mamy Amelki, która umieściła relację z naszego turnusu na swoim blogu „Dziecko z wyzwaniem”

http://dzieckozwyzwaniem.pl/wordpress/2017/07/25/tus-trzecia-edycja/

Dziękujemy! 🙂

Moje konto
Koszyk