Turnus TUS zima 2019

21 lutego 2019
Katarzyna Mierzejewska
Turnus odbył się w dniach 27.01-03.02.2019 r. w mieście Zielona Góra. Uczestnicy turnusu zostali podzieleni tym razem na trzy grupy. Do naszego zespołu terapeutycznego dołączył Pan Kamil, który zaskarbił sobie sympatię naszych uczestników.

Zajęcia były prowadzone w blokach dwu lub trzy godzinnych. Podczas jednego bloku dzieci miały zajęcia z Treningu Umiejętności Społecznych (TUS). W drugim bloku prowadzono zajęcia z zakresu przygotowania do zajęć terenowych. 

Po skończonych zajęciach uczestnicy wyjeżdżali razem z terapeutami na dwu godzinny „teren”, gdzie mogli wykorzystać ćwiczone umiejętności w życiu codziennym.

Pierwsze z nich, zajęcia stacjonarne dotyczyły radzenia sobie w trudnych sytuacjach min. dręczenia i zaczepek oraz odmawiania w przypadku namawiania przez kogoś do niebezpiecznych zachowań tj. nauka ochrony swojej prywatności i intymności.

Z kolei drugi rodzaj zajęć to wyjścia terenowe. Wspólnie z terapeutami dzieci odwiedziły muzeum etnograficzne, pocztę, fabrykę cukierków, kręgielnię, stadion żużlowy, pokój zagadek oraz przemierzyły miasto w poszukiwaniu lokalnych Bachusików. W trakcie każdego z wyjść dzieci trenowały zarówno pracę w grupie jak i samodzielność.

Podczas zajęć korzystano z systemu motywacyjnego.

Nagrodą za dobrą pracę podczas zajęć TUS były m. in: śpiewanie do mikrofonu, tatuaże, naklejki, budowanie z klocków lego, zabawy ruchowe typu berek, gra w piłkę, możliwość wykonania sobie makijażu lub zbudowania wielkiej wieży z klocków tworzących kulodrom.

Przed każdymi zajęciami terenowymi dzieci miały przygotowanie, podczas którego terapeuci prezentowali teren tak by dzieci wiedziały co je czeka podczas wyjazdu oraz co należy wykonać.

Po powrocie terapeuci oceniali czy dana umiejętność została zrealizowana.

W nagrodę za starania dzieci otrzymywały odznaki.

Podczas turnusy mieliśmy dwie okazję do świętowania urodzin Wojtka i Blanki. Nie obeszło się bez „szampana” i słodkości od naszych jubilatów.

Na zakończenie turnusu odbyło się tzw. Kicz Party a po nim spotkanie w gronie rodziców i terapeutów z wieloma ciekawymi zabawami. Nie obeszło się bez śpiewania piosenek przy dźwiękach gitary Pana Jacka. Turnus zaliczamy do bardzo udanych i już nie możemy doczekać się następnego! 

Wspaniali uczestnicy oraz ich opiekunowie z dużym zaangażowaniem podchodzili do proponowanych zagadnień.

Dzieci z ogromną chęcią wyjeżdżały z terapeutami na zajęcia terenowe oraz chętnie brały udział w pozostałych zajęciach.

Moje konto
Koszyk