TURNUSY

Turnus TUS Lato 2018

Zespół TUS Szkolenia

23 Lipca 2018

Kolejny turnus TUS za nami! 🙂

Tym razem turnus odbył się w miejscowości Jadwisin niedaleko Serocka w dniach 1.07-8.07.2018 r.

Tematem przewodnim turnusu letniego była:
„Przyjaźń”

Uczestnicy turnusu zostali podzieleni na dwie grupy. Zajęcia były prowadzone w blokach dwu lub trzy godzinnych.

Podczas jednego bloku dzieci miały zajęcia z Treningu Umiejętności Społecznych (TUS). W drugim bloku prowadzono zajęcia z zakresu przygotowania do zajęć terenowych. 

Po skończonych zajęciach uczestnicy wyjeżdżali razem z terapeutami na dwu godzinny „teren”, gdzie mogli wykorzystać ćwiczone umiejętności w życiu codziennym.

Podczas zajęć pracowaliśmy nad budowaniem pozytywnych relacji w grupie oraz poza nią. Uczyliśmy się kto jest naszym prawdziwym przyjacielem i jak go rozpoznać. Przypomnieliśmy sobie zasady bezpieczeństwa i zachowania w sytuacji kiedy zaczepia nas osoba nieznajoma i próbuje nam dać prezent. Uczyliśmy się jak można pomóc przyjacielowi i jak poprosić go o pomoc.  W kwestii komunikacyjnej uczyliśmy się rozmowy naprzemiennej.

Utrwaleniem naszych zajęć były zajęcia w terenie podczas których, dzieci napotkały różne sytuacje budujące ich kompetencje i zwiększające tym samym ich poczucie własnej wartości.

Po analizie potrzeb społecznych obu grup wybrano umiejętności do ćwiczenia:

integracja z przypomnieniem zasad i przeprowadzaniem wywiadu, kto jest moim przyjacielem, zasady bezpieczeństwa, pomaganie i proszenie o pomoc oraz moja kolej żeby słuchać.

Zajęcia terenowe obejmowały zagadnienia:

– wprowadzenie zasad obowiązujących podczas zajęć terenowych i towarzysząca im gra terenowa

– wizyta w muzeum tradycji rybackich w Serocku

– plaża miejska w Serocku

– rynek w Serocku

– zakupy w sklepie

– rejs statkiem „Albatros”

Podczas zajęć korzystano z systemu motywacyjnego. Nagrodą za dobrą pracę podczas zajęć TUS były m. in: zabawy z psem terapeutą, zabawa piaskiem kinetycznym, tatuaże, naklejki, zabawa autem sterowanym, budowanie z klocków lego, zabawy ruchowe typu berek, gra w piłkę, zabawy autem sterowanym.

Przed każdymi zajęciami terenowymi dzieci miały przygotowanie do terenu podczas którego terapeuci prezentowali kroki wybranej umiejętności tak by dzieci wiedziały co je czeka podczas wyjazdu oraz co należy wykonać. Po powrocie terapeuci oceniali czy dana umiejętność została zrealizowana. W nagrodę za starania dzieci otrzymywały odznaki.

Po każdych zajęciach podczas turnusu uczestnicy otrzymywali kartę ze wskazówkami czyli krokami wybranej umiejętności która była wpinana do segregatora dziecka. W celu kontynuacji doskonalenia wybranych umiejętności po turnusie, przygotowano wykład dla opiekunów na temat „Przyjaźni”. Po wykładzie rodzice otrzymali skrypty ze wskazówkami do dalszej realizacji TUS-u w życiu codziennym.

Na zakończenie turnusu odbyła się dyskoteka w stylu hipisowskim oraz ognisko przy dźwiękach gitary.

Wspaniali uczestnicy oraz ich opiekunowie z dużym zaangażowaniem podchodzili do proponowanych zagadnień. Dzieci z ogromną chęcią wyjeżdżały z terapeutami na zajęcia terenowe oraz chętnie brały udział w pozostałych zajęciach.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas i zapraszamy na kolejne turnusy! 🙂

Turnus TUS Lato 2019

Turnus TUS Lato 2019

TURNUSY Turnus TUS Lato 2019Zespół TUS Szkolenia 19 Lipca 2019Turnus odbył się w dniach 07-14 lipca 2019 r.  w miejscowości Zubrzyca Górna w Pensjonacie Orawski Dwór. Miejsce było bardzo urokliwe a właściciele raczyli nas wyśmienitymi potrawami lokalnej...

czytaj dalej
Turnus TUS Zima 2019

Turnus TUS Zima 2019

TURNUSY Turnus TUS Zima 2019Zespół TUS Szkolenia 21 Luty 2019 Turnus odbył się w dniach 27.01-03.02.2019 r.  w mieście Zielona Góra. Uczestnicy turnusu zostali podzieleni tym razem na trzy grupy. Do naszego zespołu terapeutycznego dołączył Pan Kamil, który zaskarbił...

czytaj dalej
Turnus TUS lato 2017

Turnus TUS lato 2017

Trzeci turnus TUS za nami! 🙂

Turnus odbył się w dniach 16-23.07.2017 r. w ośrodku Polanika w miejscowości Chrusty niedaleko Kielc.

Tematem przewodnim turnusu letniego było:
„Poczucie własnej wartości”

Polanika to urokliwie położony w sercu Gór Świętokrzyskich Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy znajdujący się w bliskim sąsiedztwie Dębu Bartek.

czytaj dalej