Turnus TUS lato 2018

23 lipca 2018
Katarzyna Mierzejewska
Kolejny turnus TUS za nami! 🙂 Tym razem turnus odbył się w miejscowości Jadwisin niedaleko Serocka w dniach 1.07-8.07.2018 r. Tematem przewodnim turnusu letniego była: „Przyjaźń.”

Uczestnicy turnusu zostali podzieleni na dwie grupy. Zajęcia były prowadzone w blokach dwu lub trzy godzinnych.

Podczas jednego bloku dzieci miały zajęcia z Treningu Umiejętności Społecznych (TUS). W drugim bloku prowadzono zajęcia z zakresu przygotowania do zajęć terenowych. 

Po skończonych zajęciach uczestnicy wyjeżdżali razem z terapeutami na dwu godzinny „teren”, gdzie mogli wykorzystać ćwiczone umiejętności w życiu codziennym.

Podczas zajęć pracowaliśmy nad budowaniem pozytywnych relacji w grupie oraz poza nią. Uczyliśmy się kto jest naszym prawdziwym przyjacielem i jak go rozpoznać. Przypomnieliśmy sobie zasady bezpieczeństwa i zachowania w sytuacji kiedy zaczepia nas osoba nieznajoma i próbuje nam dać prezent. Uczyliśmy się jak można pomóc przyjacielowi i jak poprosić go o pomoc.  W kwestii komunikacyjnej uczyliśmy się rozmowy naprzemiennej.

Utrwaleniem naszych zajęć były zajęcia w terenie podczas których, dzieci napotkały różne sytuacje budujące ich kompetencje i zwiększające tym samym ich poczucie własnej wartości.

Po analizie potrzeb społecznych obu grup wybrano umiejętności do ćwiczenia:

integracja z przypomnieniem zasad i przeprowadzaniem wywiadu, kto jest moim przyjacielem, zasady bezpieczeństwa, pomaganie i proszenie o pomoc oraz moja kolej żeby słuchać.

Zajęcia terenowe obejmowały zagadnienia:

– wprowadzenie zasad obowiązujących podczas zajęć terenowych i towarzysząca im gra terenowa

– wizyta w muzeum tradycji rybackich w Serocku

– plaża miejska w Serocku

– rynek w Serocku

– zakupy w sklepie

– rejs statkiem „Albatros”

Podczas zajęć korzystano z systemu motywacyjnego. Nagrodą za dobrą pracę podczas zajęć TUS były m. in: zabawy z psem terapeutą, zabawa piaskiem kinetycznym, tatuaże, naklejki, zabawa autem sterowanym, budowanie z klocków lego, zabawy ruchowe typu berek, gra w piłkę, zabawy autem sterowanym.

Przed każdymi zajęciami terenowymi dzieci miały przygotowanie do terenu podczas którego terapeuci prezentowali kroki wybranej umiejętności tak by dzieci wiedziały co je czeka podczas wyjazdu oraz co należy wykonać. Po powrocie terapeuci oceniali czy dana umiejętność została zrealizowana. W nagrodę za starania dzieci otrzymywały odznaki.

Po każdych zajęciach podczas turnusu uczestnicy otrzymywali kartę ze wskazówkami czyli krokami wybranej umiejętności która była wpinana do segregatora dziecka. W celu kontynuacji doskonalenia wybranych umiejętności po turnusie, przygotowano wykład dla opiekunów na temat „Przyjaźni”. Po wykładzie rodzice otrzymali skrypty ze wskazówkami do dalszej realizacji TUS-u w życiu codziennym.

Na zakończenie turnusu odbyła się dyskoteka w stylu hipisowskim oraz ognisko przy dźwiękach gitary.

Wspaniali uczestnicy oraz ich opiekunowie z dużym zaangażowaniem podchodzili do proponowanych zagadnień. Dzieci z ogromną chęcią wyjeżdżały z terapeutami na zajęcia terenowe oraz chętnie brały udział w pozostałych zajęciach.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas i zapraszamy na kolejne turnusy! 🙂

Moje konto
Koszyk